Koçluk nedir?

Koçluk: Hızla ilerlemekte olduğumuz hayat yolculuğunda, kişinin maksimum seviyede kendisini tanıyabilmesi, sahip olduğu gücün farkında olarak ve bunu kullanarak, farkındalığını sürdürebilir kılması için yol arkadaşlığı yapmaktır.

Koç/Koçluk ne değildir?

Koçun hiçbir şeyi kanıtlamaya ihtiyacı yoktur.

Koç, problem çözen kişi değildir.

Koç, sizin yerinize karar veren kişi değildir.

Koç, kişisel asistan, imaj danışmanı, kıyafet danışmanı değildir.

Koç, çocukluğunuzu sorgulayan, geçmişinizi çözen kişi değildir.

Koçluk görüşmeleri esnasında en çok çalışan ve yorulan, danışan olmalıdır. Eğer koç danışandan daha çok konuşuyor ve yoruluyorsa o seans büyük ihtimalle başarısız bir seanstır diyebiliriz.

Koçluk süreçleri kimler için uygun değildir?

Bir koç, değişmek ve gelişmek istemeyen birine (asla demek istemiyoruz ama) genelde yardımcı olamaz.

Koçluğun çok etkili olduğu durumlar kadar, etkili olamayacağı durumlarda olabilir.

Koçun hiçbir şeyi kanıtlamaya ihtiyacı yoktur.

Koçluğun hedef kitlesinde, sağlıklı bireyler vardır. Bir koç, ancak sağlıklı bireylere yardımcı olabilir. Çünkü koçluk hastalıkların, sıkıntıların tespiti ve iyileştirme süreciyle uğraşan bir alan değildir. Amacı, bozulmuş bir şeyleri onarmak değildir.

Koç denilen kişi ne yapar? Koçtan ne beklemeliyiz?

Koç; danışanın ilk önce farklı açılardan daha sonrada daha yukarıdan, yani bir üst perdeden bakmasını teşvik eder. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi, bir açıdan baktığımız noktada gördüğümüz veya algıladığımız nesne daire şeklindeymiş gibi ise de diğer açıdan baktığımızda algıladığımız nesne bir kare olabilir. Bu ikisi de yanlış değildir, ama ikisi de tek başına doğru değildir. Çünkü bu algıladıklarımız, bir bütünün iki görsel parçasıdır. Dolayısıyla koç, danışanların farklı açılardan bakmasını sağlayarak, hayatlarıyla ilgili bir senteze ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Farklı bakış açılarını anlama becerisi dünyanın en zor işlerindendir. Ve günümüzdeki insanlar daha da fazla anlaşılma ihtiyacı hissediyorlar.

  

Koçluk neden gerekli?

Koçluk, bir gelişim modelidir ve hayatımızda çok geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Aslen, hayatın doğasında da koçluk yatmaktadır. Günlük koşuşturmacalar, maddesel imkanlara kavuşmak için harcanan çabalar, çevremizde yaşanan kişisel, sosyal, finansal ve siyasal etkenler bizi, daha az düşünen, kendi varlığını ve çevresindekilerin varlığını unutan, günü kurtarmaya çalışan robotik bireyler haline getiriyor. Dünya düzeninin küçük bir kısmını oluşturan, bir hayatta kalma mücadelesi olarak tanımlayabiliriz bunu. Kendisinin ve kendisi etrafındaki onun hayatını direk veya dolaylı etkileyebilen kişilerin, etki güçlerinin farkında olamamak, koçluk gibi çok önemli bir mekanizmayı doğurmuştur.

Acaba koçluk desteği almalı mıyım?

Olduğunuz yerden duyduğunuz tatminsizlikten çok; gitmeyi arzuladığınız yere ulaşmakla ilgili bir istek duyduğunuzda,

Yaşam kalitenizi yükseltmek ve bir amaca, hedefe ulaşmakla ilgili bir istediğiniz ortaya çıktığında, koçluk ihtiyacınız oluşmuş demektir.

Koç sizi dinler, sorularla ve çeşitli alıştırmalarla şu anda olduğunuz yer ve ulaşmak istediğiniz hedefe dair netleşmenizi kolaylaştırır, size geribildirim verir. Arzu ve isteklerinize yoğunlaşır. Üzerinde çalışmak istediğiniz hedefi belirlediğinizde bunu ölçülebilir ve gerçekçi bir eylem planına dönüştürme konusunda ve sonrasında bu planı adım adım hayata geçirme konusunda size destek olur ve sizi cesaretlendirir.

Koçluk süreci başarıya ulaştı mı, ulaşmadı mı? Bunu nasıl anlarız?

Koçluk süreci; kişinin/danışanın bilinç düzeyinin yükselmesine katkıda bulunduysa, başarılı olmuş demektir.

Bir koç için; danışanının kendi hayatında yaşadığı zamanı ve geleceği, içindeki enerjisiyle en yüksek seviyede yaşayabilmesi için pozitif duyguların tohumlarını ekmesinde aracı olmak, koçun danışanına verebileceği en değerli armağandır.

İntellect Coaching'in diğer koçluk sitelerinden farkı nedir?

İntellect Coaching, Türkiye’nin ilk ve tek online ödemeli ve online görüşmeli koçluk hizmeti sunan organizasyonudur.

Farkımızı görmek için ücretsiz kimya görüşmesi ile başlangıç yapabilirsiniz.